Jdi na obsah Jdi na menu
 

Agility

Agility – hbitost

Je to sport se psy. Byl inspirován koňským parkůrem a však mnohé překážky byli změněny . Poprvé se agility  představilo jako doprovodný program na světové výstavě Crufts v Anglii. Ze začátku byl tento sport určen pro pracovní plemena psů – ovčák, rotvajler atd.


Agility může dělat jakýkoli pes. Samozřejmě že některá plemena se hodí víc ,než  ostatní . Avšak když dokážeme nějakých úspěchů se psem , se kterým se běžně nesetkáme je to mnohdy lepší a úctyhodnější úspěch , než se psem , který má jasné předpoklady. Na parkůru potkáte 100% Border kolii , Sheltii, kolie krátkosrsté a dlouhosrsté, belgické ovčáky, ale třeba i Pudla, Jack a Pardon Russell Teriéra, a nejrůznější křížence.

Tento sport je už snad na každém kynologickém cvičišti. Takže se i Vy můžete se svým pejskem dostat celkem snadno k tomuto sportu.

 

Cíl tohoto sportu

Cílem je upevnit vztah mezi psem a pánem zábavnou formou , při které se učí nejen pes, ale hlavně psovod. Pejsek tak posiluje fyzické ale i psychické schopnosti . Jde o to, aby pes za doprovodu / vedení svého pána překoná jednotlivé překážky podle toho, jak je předem určené pořadí . Musí dávat pozor aby překážka byla překonána ve správném ( určeném ) směru . Pes musí překonat dráhu ( parkůr ) za co možná nejkratší čas ,bez odmítnutí , nebo shození překážky.   

 Chyby

Za chybu se počítá : shození laťky na překážce , odmítnutí překážky ( pes ji podleze, oběhne, přeskočí ve špatném směru , nebo se před ní zastaví ) , minutí branky ve slalomu , nedošlápnutí zóny u zónových překážek , neúmyslný kontakt se psem , seskočení z koupačky dřív než se dotkne země , nedodržení časového limitu na stole , překročení stanoveného času .

 

Překážky

Dělí se do 3 skupin -skokové -skok vysoký , skok daleký , zeď viadukt ,poskokový kruh .

- zónové – kladina, áčko, houpačka, stůl

- probíhací – tunely pevné a látkové a slalom